poniedziałek, 29 kwietnia 2013
Jaja w kulturze
To nie żarty - właśnie zakończyliśmy zdjęcia do kolejnego filmu. Tym razem tematem przewodnim były ...wielkanocne jajka. Jak się okazało mają one w kulturze już całkiem długą historię. Zwyczaj malowania jajek znany był jeszcze na długo przed kulturą chrześcijańską - ma już ponad 4000 lat. Najstarsze pisanki, czyli malowane (dawniej pisane), archeolodzy odnaleźli wraz z artefaktami związanymi ze starożytną Mezopotamią, Egiptem, Grecją. Jajka kojarzone były z siłami magicznymi - nic dziwnego, przecież to symbol życia, narodzin, zdrowia i pomyślności. W Polsce najstarszą pisankę (a właściwie kroszankę malowaną ciekłym woskiem i zanurzaną w wywarze z łupin cebuli lub ochry) odnaleziono na Ostrówku w Opolu - ma 1000 lat.
Przez stulecia różne zwyczaje związane z tym magicznym przedmiotem utrwaliły się w kulturze polskiej i dziś nie potrafimy sobie wyobrazić świąt wiosennych bez jajek.
A jakie zwyczaje Wielkanocne związane z jajkami znamy dzisiaj? Tego dowiecie się z filmu ..... a na razie parę ciekawostek z planu zdjęciowego.
Najpierw musieliśmy namalować tła do naszego filmu - czyli duże obrazki przedstawiające rysunkowych
bohaterów naszego filmu (kurczaki, zwierzaki i dużo jajek) w otoczeniu drzew, domków, łączek, dzieci i czego się tylko dało...
Niektóre postacie zostały wycięte. Dzięki temu mogliśmy je delikatnie przesuwać i wykonywać im kolejne zdjęcia. Zdjęcia wykorzystamy w filmie do zrobienia scenek animowanych - oglądane w przyspieszonym tempie, będą sprawiały wrażenie ruchu!
Pozostałe obrazki zostaną podłożone do scenek aktorskich jako tła. Popatrzcie sami. Tak oto wygląda Nel kiedy gra w scenie przedstawiającej zabawę w toczenie jajek:
A tak będzie wyglądała, jeśli komputerowo wmontujemy w film zamiast zielonej przestrzeni rysunek dzieci!
Jak widzicie nasi mali artyści na planie filmowym zakładają stroje ludowe - opowiadamy w końcu o zwyczajach naszych przodków:) a aktor swój kostium powinien mieć.
A z planu filmowego machają do Was Zoja i Igor. Do zobaczenia!
(AR)
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz